Kommande danstillfällen

Dansprogrammet nedan är LEJONDANS kompletta urval ur tillgängligt dansutbud inom det geografiska område (se danställen) och orkestrar (se dansband) som bevakas. Påpekanden av felaktigheter likväl som tips på danser som missats mottages naturligtvis tacksamt!

Urvalet kan reduceras till att endast omfatta tillfällen i vissa landskap, på specifika dansställen eller med specifika orkestrar. Håll in "Ctrl" för att markera/avmarkera fler alternativ. Om inget alternativ för landskap, dansställen eller dansband väljs så kommer respektive filter ej att aktiveras.

mars 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 3 Östersund OSD (Folkets Hus) Jannez 21:00-01:00
fredag 3 Sundsvall Casino Cosmopol Blender 21:00-01:00
lördag 4 Erikslund Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
onsdag 8 Bräcke Folkets hus Fernandoz 19:00-22:30
fredag 10 Sundsvall Casino Cosmopol Donnez 21:00-01:00
lördag 11 Bredbyn Olympia Donnez 21:00-01:00
lördag 11 Bredbyn Olympia Donnez 21:00-01:00
fredag 17 Östersund OSD (Folkets Hus) StreaplersEloge 21:00-02:00 Nonstop me...
fredag 17 Sundsvall Casino Cosmopol Mickeys 21:00-01:00
lördag 18 Stugun Nornan Perikles 21:00-01:00
fredag 24 Sundsvall Casino Cosmopol Kindbergs 21:00-01:00
fredag 31 Östersund OSD (Folkets Hus) BlenderMickeys 20:00-02:00 Östersunds...
fredag 31 Sollefteå Hullsta Gård Jannez 21:00-01:00
fredag 31 Sundsvall Casino Cosmopol Perikles 21:00-01:00
april 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 1 Östersund OSD (Folkets Hus) JannezPerikles 20:00-02:00 Östersunds...
fredag 7 Sundsvall Casino Cosmopol Black Jack 21:00-01:00
lördag 8 Bredbyn Olympia Casanovas 21:00-01:00
torsdag 13 Östersund Furuparken Jannez 21:00-01:00
fredag 14 Ramvik Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
fredag 14 Sundsvall Casino Cosmopol Callinaz 21:00-01:00
fredag 21 Sundsvall Casino Cosmopol Sannex 21:00-01:00
lördag 22 Östersund OSD (Folkets Hus) Sannex 21:00-01:00
fredag 28 Sundsvall Casino Cosmopol Drifters 21:00-01:00
maj 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 5 Sundsvall Casino Cosmopol Jannez 21:00-01:00
lördag 6 Nälden Näskotthallen ExpandersJannezMickeys 20:00-02:00
fredag 12 Sundsvall Casino Cosmopol Martinez 21:00-01:00
lördag 13 Aspåsnäset Logen HighlightsDate 21:00-02:00 Premiär på...
fredag 19 Östersund Sandviken Fernandoz 21:00-01:00
lördag 20 Långsele Hanssons Loge Black Jack 20:00-24:00
onsdag 24 Långsele Hanssons Loge Junix 19:00-22:30
torsdag 25 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
fredag 26 Östersund Sandviken Mickeys 21:00-01:00
lördag 27 Långsele Hanssons Loge Jannez 20:00-24:00
onsdag 31 Långsele Hanssons Loge Janders 19:00-22:30
juni 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 2 Östersund Sandviken Casanovas 21:00-01:00
lördag 3 Långsele Hanssons Loge Titanix 20:00-24:00
måndag 5 Gussjönoret Gussjönoret HighlightsPerikles 20:00-01:00
onsdag 7 Långsele Hanssons Loge Micke Ahlgren's 19:00-22:30
lördag 10 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
onsdag 14 Långsele Hanssons Loge Dansbolaget 19:00-22:30
fredag 16 Östersund Sandviken Sannex 21:00-01:00
lördag 17 Aspåsnäset Logen Scotts 21:00-01:00
lördag 17 Långsele Hanssons Loge Kindbergs 20:00-24:00
onsdag 21 Hällesjö Furuviken Martinez 20:00-24:00
torsdag 22 Aspåsnäset Logen FinixMickeys 21:00-02:00
lördag 24 Gussjönoret Gussjönoret FinixMartinez 21:00-02:00
onsdag 28 Hällesjö Furuviken Black Jack 20:00-24:00
onsdag 28 Långsele Hanssons Loge Per-Håkans 19:00-22:30
fredag 30 Östersund Sandviken Streaplers 21:00-01:00
juli 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 1 Aspåsnäset Logen Perikles 21:00-01:00
onsdag 5 Långsele Hanssons Loge Serenad 19:00-22:30
fredag 7 Östersund Sandviken Per-Håkans 21:00-01:00
lördag 8 Långsele Hanssons Loge Scotts 20:00-24:00
onsdag 12 Hällesjö Furuviken Perikles 20:00-24:00
onsdag 12 Långsele Hanssons Loge Donnez 19:00-22:30
fredag 14 Östersund Sandviken Jannez 21:00-01:00
onsdag 19 Hällesjö Furuviken Jannez 20:00-24:00
torsdag 20 Gussjönoret Gussjönoret Blender 20:00-24:00
fredag 21 Östersund Sandviken Blender 21:00-01:00
onsdag 26 Gussjönoret Gussjönoret Sannex 20:00-24:00
onsdag 26 Långsele Hanssons Loge Bob Stevens 19:00-22:30
augusti 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 2 Gussjönoret Gussjönoret Expanders 20:00-24:00
onsdag 2 Hällesjö Furuviken Per-Håkans 20:00-24:00
fredag 4 Östersund Sandviken Martinez 21:00-01:00
lördag 5 Aspåsnäset Logen Expanders 21:00-01:00
lördag 5 Långsele Hanssons Loge Martinez 20:00-24:00
onsdag 9 Gussjönoret Gussjönoret Jannez 20:00-24:00
onsdag 9 Långsele Hanssons Loge Mickes 19:00-22:30
fredag 11 Östersund Sandviken Eloge 21:00-01:00
lördag 12 Långsele Hanssons Loge Finix 20:00-24:00
onsdag 16 Långsele Hanssons Loge Claes Lövgrens 19:00-22:30
fredag 18 Östersund Sandviken Drifters 21:00-01:00
lördag 19 Långsele Hanssons Loge MannerzHighlights 20:00-01:00 Nonstop kv...
onsdag 23 Långsele Hanssons Loge Sandins 19:00-22:30
fredag 25 Östersund Sandviken Donnez 21:00-01:00
lördag 26 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
september 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 1 Östersund Sandviken Mickeys 21:00-01:00
lördag 2 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
fredag 8 Östersund Sandviken Scotts 21:00-01:00
fredag 15 Östersund Sandviken Black Jack 21:00-01:00