Kommande danstillfällen

Dansprogrammet nedan är LEJONDANS kompletta urval ur tillgängligt dansutbud inom det geografiska område (se danställen) och orkestrar (se dansband) som bevakas. Påpekanden av felaktigheter likväl som tips på danser som missats mottages naturligtvis tacksamt!

Urvalet kan reduceras till att endast omfatta tillfällen i vissa landskap, på specifika dansställen eller med specifika orkestrar. Håll in "Ctrl" för att markera/avmarkera fler alternativ. Om inget alternativ för landskap, dansställen eller dansband väljs så kommer respektive filter ej att aktiveras.

april 2018 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 27 Östersund OSD (Folkets Hus) Streaplers 21:00-01:00
måndag 30 Ramvik Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
maj 2018 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 5 Nälden Näskotthallen ExpandersJannezMickeys 20:00-02:00
torsdag 10 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00 Premiär!
lördag 19 Aspåsnäset Logen DateMannerz 21:00-02:00
fredag 25 Östersund Sandviken ElogeMickeys 20:00-01:00
lördag 26 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
tisdag 29 Östersund Sandviken Perikles 20:00-24:00
juni 2018 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 1 Östersund Sandviken Casanovas 21:00-01:00
fredag 8 Östersund Sandviken SkåningarnaFernandoz 20:00-01:00
fredag 15 Östersund Sandviken Sannex 21:00-01:00
lördag 16 Aspåsnäset Logen Casanovas 21:00-01:00
onsdag 20 Hällesjö Furuviken Mannerz 20:00-24:00
torsdag 21 Aspåsnäset Logen ShineMickeys 21:00-02:00
fredag 22 Oviken Fröjdholmen Mannerz 21:00-02:00
lördag 23 Oviken Fröjdholmen Mickeys 21:00-02:00
onsdag 27 Hällesjö Furuviken Martinez 20:00-24:00
fredag 29 Östersund Sandviken Streaplers 21:00-01:00
lördag 30 Aspåsnäset Logen Perikles 21:00-01:00
juli 2018 Ort Dansställe Dansband Tid Information
tisdag 3 Östersund Sandviken Shine 20:00-24:00
onsdag 4 Hällesjö Furuviken Shine 20:00-24:00
torsdag 5 Arvesund Bygdegården Date 20:00-24:00
fredag 6 Östersund Sandviken PHs (Per-Håkans) 21:00-01:00
fredag 6 Strömsund Hembygdsgården Rolandz 21:00-01:00
lördag 7 Oviken Fröjdholmen Eldebros 21:00-01:00
onsdag 11 Hällesjö Furuviken Perikles 20:00-24:00
torsdag 12 Arvesund Bygdegården Martinez 20:00-24:00
fredag 13 Östersund Sandviken Jannez 21:00-01:00
lördag 14 Skålan Bygdegården Casanovas 22:00-02:00
onsdag 18 Hällesjö Furuviken Jannez 20:00-24:00
torsdag 19 Arvesund Bygdegården Mickeys 20:00-24:00
fredag 20 Östersund Sandviken Blender 21:00-01:00
lördag 21 Lillhärdal Härdalsyran Drifters 21:00-01:00
lördag 21 Storåsen Björnlogen Mickeys 21:00-02:00
lördag 28 Kall Västgård Gamefair Shine 21:00-01:00
augusti 2018 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 1 Hällesjö Furuviken PHs (Per-Håkans) 20:00-24:00
torsdag 2 Arvesund Bygdegården PHs (Per-Håkans) 20:00-24:00
fredag 3 Östersund Sandviken Martinez 21:00-01:00
lördag 4 Aspåsnäset Logen Expanders 21:00-01:00
torsdag 9 Arvesund Bygdegården Eldebros 20:00-24:00
fredag 10 Östersund Sandviken Titanix 21:00-01:00
lördag 11 Oviken Fröjdholmen Jannez 21:00-01:00
fredag 17 Östersund Sandviken Lövgrens 21:00-01:00
lördag 18 Hammerdal Svartviken Mickeys 21:00-01:00
fredag 24 Östersund Sandviken Donnez 21:00-01:00
lördag 25 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
fredag 31 Östersund Sandviken Black Jack 21:00-01:00
september 2018 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 1 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00 Final!
lördag 1 Kallsedet Folkets Hus Futten Eloge 21:00-01:00
fredag 7 Östersund Sandviken Expanders 21:00-01:00
fredag 14 Östersund Sandviken Eloge 21:00-01:00