Tidigare danstillfällen

Nedan listas alla danstillfällen som tidigare listats på LEJONDANS men som passerat. Urvalet kan begränsas i tiden och reduceras till att endast omfatta tillfällen i vissa landskap, på specifika dansställen eller med specifika orkestrar. Håll in "Ctrl" för att markera/avmarkera fler alternativ. Om inget alternativ för datum, landskap, dansställen eller dansband väljs så kommer respektive filter ej att aktiveras.

Till exempel, 2017-02-27
Till exempel, 2017-02-27
mars 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 4 Östersund OSD (Folkets Hus) Jannez 21:00-01:00
lördag 5 Sollefteå Hullsta Gård Angelica med Holmsten Trio 21:00-01:00
fredag 11 Stugun Nornan Blender 21:00-01:00
lördag 12 Ramvik Folkets Hus Blender 21:00-01:00
torsdag 17 Östersund OSD (Folkets Hus) Streaplers 21:00-01:00
fredag 18 Umeå Folkets Hus (Äpplet) Perikles 21:30-01:00
torsdag 24 Östersund Furuparken Jannez 21:00-01:00
fredag 25 Ramvik Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
fredag 25 Skålan Bygdegården Kindbergs 21:00-01:00
april 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 1 Östersund OSD (Folkets Hus) BlenderExpanders 20:00-02:00
fredag 1 Sollefteå Hullsta Gård Streaplers 21:00-01:00
lördag 2 Bredbyn Olympia Claes Lövgrens 21:00-01:00
lördag 2 Östersund OSD (Folkets Hus) JannezPerikles 20:00-02:00
lördag 9 Östersund OSD (Folkets Hus) Black Jack 21:00-01:00
fredag 15 Sollefteå Hullsta Gård Jannez 21:00-01:00
lördag 16 Östersund OSD (Folkets Hus) Drifters 21:00-01:00
fredag 29 Umeå Folkets Hus (Äpplet) Titanix 21:30-01:00
maj 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
torsdag 5 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
fredag 6 Sollefteå Hullsta Gård Donnez 21:00-01:00
lördag 14 Oviken Fröjdholmen Finix 21:00-01:00
söndag 15 Kovland Ånäsparken Hedins 19:00-22:30
torsdag 19 Kovland Ånäsparken Casanovas 20:00-24:00
fredag 20 Östersund Sandviken Per-Håkans 21:00-01:00
lördag 21 Aspåsnäset Logen Voyage 21:00-01:00
söndag 22 Kovland Ånäsparken Janders 19:00-22:30
torsdag 26 Kovland Ånäsparken Blender 20:00-24:00
fredag 27 Docksta Kustladan Matz Bladhs 21:00-01:00
fredag 27 Östersund Sandviken Donnez 21:00-01:00
lördag 28 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
lördag 28 Långsele Hanssons Loge Martinez 21:00-01:00
söndag 29 Kovland Ånäsparken Jonnys 19:00-22:30
juni 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 1 Björkhöjden Vindparken Black Jack -
torsdag 2 Kovland Ånäsparken Sannex 20:00-24:00
fredag 3 Docksta Kustladan Mats Bergmans 21:00-01:00
fredag 3 Östersund Sandviken Sannex 21:00-01:00
söndag 5 Gussjönoret Gussjönoret HighlightsMannerz 20:00-01:00
söndag 5 Kovland Ånäsparken Mickes 19:00-22:30
onsdag 8 Långsele Hanssons Loge Barrabazz 19:00-22:30 Motionsdan...
torsdag 9 Forsmo Forsmonöjet Donnez 20:00-24:00
torsdag 9 Kovland Ånäsparken Jannez 20:00-24:00
fredag 10 Docksta Kustladan Fernandoz 21:00-01:00
fredag 10 Forsmo Forsmonöjet Jannez 21:00-01:00
lördag 11 Långsele Hanssons Loge Expanders 21:00-01:00
lördag 11 Oviken Fröjdholmen Scotts 21:00-01:00
söndag 12 Kovland Ånäsparken Samzons 19:00-22:30
onsdag 15 Långsele Hanssons Loge Serenad 19:00-22:30 Motionsdan...
torsdag 16 Kovland Ånäsparken Voyage 20:00-24:00
fredag 17 Docksta Kustladan Callinaz 21:00-01:00
fredag 17 Östersund Sandviken Mickeys 21:00-01:00
lördag 18 Aspåsnäset Logen Highlights 21:00-01:00
söndag 19 Kovland Ånäsparken Holens 19:00-22:30
onsdag 22 Långsele Hanssons Loge Ola & Jag 19:00-22:30 Motionsdan...
torsdag 23 Aspåsnäset Logen FinixMickeys 21:00-02:00
fredag 24 Brattbäcken Logen Mickeys 21:00-02:00
fredag 24 Liden Åsens Dansbana Micke Ahlgren's 21:00-02:00
fredag 24 Oviken Fröjdholmen Voize 21:00-02:00
fredag 24 Säter Haverö Hembygdsgård Martinez -
lördag 25 Bispgården Gerålund Thor-Görans 21:00-01:00
lördag 25 Gussjönoret Gussjönoret MartinezFinix 21:00-02:00
lördag 25 Hede Hede Folkpark Ankies 21:00-02:00
lördag 25 Oviken Fröjdholmen Mickeys 21:00-02:00
söndag 26 Forsmo Forsmonöjet Duo Vi 18:30-21:30
söndag 26 Kovland Ånäsparken Finezze 19:00-22:30
torsdag 30 Ånge Tallbacken Christerz -
torsdag 30 Forsmo Forsmonöjet Streaplers 20:00-24:00
torsdag 30 Kovland Ånäsparken Perikles 20:00-24:00
juli 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 1 Docksta Kustladan Per-Håkans 21:00-01:00
fredag 1 Östersund Sandviken Streaplers 21:00-01:00
lördag 2 Aspåsnäset Logen Perikles 21:00-01:00
söndag 3 Forsmo Forsmonöjet Mickes 18:30-21:30
söndag 3 Kovland Ånäsparken Jonnys 19:00-22:30
torsdag 7 Arvesund Bygdegården Voyage 20:00-24:00
fredag 8 Docksta Kustladan Streaplers 21:00-01:00
fredag 8 Östersund Sandviken Martinez 21:00-01:00
lördag 9 Nordantjäl Strömudden Angelica med Holmsten Trio 21:00-01:00
söndag 10 Forsmo Forsmonöjet Christerz 18:30-21:30
söndag 10 Kovland Ånäsparken Serenad 19:00-22:30
onsdag 13 Hällesjö Furuviken Perikles 20:00-24:00
torsdag 14 Arvesund Bygdegården Chapelle 20:00-24:00
torsdag 14 Bispgården Gerålund Martinez 20:00-24:00
torsdag 14 Kovland Ånäsparken Expanders 20:00-24:00
torsdag 14 Långsele Hanssons Loge Micke Ahlgren's 19:00-22:30
fredag 15 Docksta Kustladan Black Jack 21:00-01:00
fredag 15 Östersund Sandviken Jannez 21:00-01:00
lördag 16 Aspåsnäset Logen Expanders 21:00-01:00
lördag 16 Långsele Hanssons Loge Drifters 21:00-01:00
lördag 16 Oviken Fröjdholmen Eldebros 21:00-01:00
lördag 16 Skålan Bygdegården Casanovas -
lördag 16 Storåsen Björnlogen Martinez 21:00-02:00
söndag 17 Forsmo Forsmonöjet Barrabazz 18:30-21:30
söndag 17 Kovland Ånäsparken Junix 19:00-22:30
onsdag 20 Hällesjö Furuviken Jannez 20:00-24:00
torsdag 21 Arvesund Bygdegården Mickeys 20:00-24:00
torsdag 21 Flykälen Flykälen Jannez -
torsdag 21 Gussjönoret Gussjönoret Blender 20:00-24:00
fredag 22 Docksta Kustladan Donnez 21:00-01:00
fredag 22 Kyrkdal Ärstaparken JannezAngelica med Holmsten Trio 20:00-01:00
fredag 22 Lillhärdal Härdalsyran Larz Kristerz -
fredag 22 Östersund Sandviken Blender 21:00-01:00
söndag 24 Forsmo Forsmonöjet Ola & Jag 18:30-21:30
söndag 24 Kovland Ånäsparken Matz Rogers 19:00-22:30
onsdag 27 Gussjönoret Gussjönoret Sannex 21:00-01:00
onsdag 27 Hällesjö Furuviken Voyage 20:00-24:00
onsdag 27 Långsele Hanssons Loge Bob Stevens 19:00-22:30
torsdag 28 Kovland Ånäsparken Highlights 20:00-24:00
fredag 29 Docksta Kustladan Drifters 21:00-01:00
lördag 30 Kall Västgård Gamefair Mickeys -
söndag 31 Forsmo Forsmonöjet Strike 18:30-21:30
söndag 31 Kovland Ånäsparken Holens 19:00-22:30
augusti 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 3 Gussjönoret Gussjönoret Expanders 20:00-24:00
onsdag 3 Hällesjö Furuviken Per-Håkans 20:00-24:00
torsdag 4 Arvesund Bygdegården Dreams 20:00-24:00
torsdag 4 Kovland Ånäsparken Finix 20:00-24:00
fredag 5 Bispgården Gerålund Per-Håkans 21:00-01:00
fredag 5 Docksta Kustladan Bengt Hennings 21:00-01:00
fredag 5 Östersund Sandviken Donnez 21:00-01:00
lördag 6 Aspåsnäset Logen Scotts 21:00-01:00
lördag 6 Kyrkdal Ärstaparken Donnez 21:00-01:00
söndag 7 Forsmo Forsmonöjet Sven-Rogers 18:30-21:30
söndag 7 Kovland Ånäsparken Janders 19:00-22:30
onsdag 10 Gussjönoret Gussjönoret Jannez 20:00-24:00
onsdag 10 Hällesjö Furuviken Martinez 20:00-24:00
torsdag 11 Arvesund Bygdegården Martinez 20:00-24:00
torsdag 11 Kovland Ånäsparken Mannerz 20:00-24:00
fredag 12 Docksta Kustladan Jontez 21:00-01:00
fredag 12 Östersund Sandviken Eldebros 21:00-01:00
lördag 13 Oviken Fröjdholmen Jannez 21:00-01:00
söndag 14 Forsmo Forsmonöjet Bälg-Ollez 18:30-21:30 Motionsdan...
söndag 14 Kovland Ånäsparken Mickes 19:00-22:30
onsdag 17 Hällesjö Furuviken Finix 20:00-24:00
torsdag 18 Ånge Tallbacken Christerz -
torsdag 18 Kovland Ånäsparken Jannez 20:00-24:00
fredag 19 Docksta Kustladan Claes Lövgrens 21:00-01:00
fredag 19 Östersund Sandviken Jannez 21:00-01:00
lördag 20 Hammerdal Svartviken Barbados - www.joelma...
lördag 20 Långsele Hanssons Loge FinixVoyage 21:00-02:00
söndag 21 Forsmo Forsmonöjet Serenad 18:30-21:30 Motionsdan...
söndag 21 Kovland Ånäsparken Hedins 19:00-22:30
onsdag 24 Hällesjö Furuviken Blender 20:00-24:00
onsdag 24 Långsele Hanssons Loge Mickes 19:00-22:30
torsdag 25 Kovland Ånäsparken Blender 20:00-24:00
fredag 26 Docksta Kustladan Thor-Görans 21:00-01:00
fredag 26 Östersund Sandviken Mickeys 21:00-01:00
lördag 27 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
söndag 28 Forsmo Forsmonöjet Donnez 18:30-22:00
söndag 28 Kovland Ånäsparken Junix 19:00-22:30
september 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 2 Östersund Sandviken Drifters 21:00-01:00
lördag 3 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
lördag 3 Kallsedet Folkets Hus Futten Dansbolaget 21:00-01:00
söndag 4 Forsmo Forsmonöjet Janders 18:30-21:30
söndag 4 Kovland Ånäsparken Barrabazz 19:00-22:30
lördag 10 Oviken Fröjdholmen Blender 21:00-01:00
söndag 11 Kovland Ånäsparken Samzons 19:00-22:30
oktober 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 1 Bollstabruk Folkets Hus Blender 20:00-00:00
lördag 1 Bredbyn Olympia Sannex 21:00-01:00
lördag 1 Lillhärdal Folkets Hus Eloge 21:00-01:00
lördag 1 Stugun Nornan Jannez 21:00-01:00
fredag 7 Östersund OSD (Folkets Hus) JannezPerikles 20:00-02:00 DansYran 7...
lördag 8 Bollstabruk Folkets Hus Jannez 20:00-00:00
lördag 8 Östersund OSD (Folkets Hus) BlenderPerikles 20:00-02:00 DansYran 7...
lördag 15 Bollstabruk Folkets Hus Donnez 20:00-00:00
onsdag 19 Bräcke Folkets hus Per-Håkans 21:00-01:00
fredag 21 Sollefteå Hullsta Gård Per-Håkans 21:00-01:00
lördag 29 Föllinge Allaktivitetshallen JannezExpandersMartinez 20:00-02:00 Dansnatta...
lördag 29 Östersund OSD (Folkets Hus) Cool Candys 21:00-01:00
november 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 4 Östersund OSD (Folkets Hus) Lasse Stefanz 21:00-01:00
fredag 4 Östersund Furuparken Mannerz 21:00-01:00 Premiär!
fredag 4 Sollefteå Hullsta Gård Kindbergs 21:00-01:00
lördag 5 Bollstabruk Folkets Hus Lasse Stefanz 20:00-00:00
lördag 5 Bredbyn Olympia Kindbergs 21:00-01:00
lördag 5 Östersund OSD (Folkets Hus) Eldebros 21:00-01:00
torsdag 10 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Jannez 21:00-01:00 Novemberka...
fredag 11 Vemdalsskalet Högfjällshotellet DreamsEloge 21:00-01:00 Novemberka...
lördag 12 Särna Knappgården Fjällhotell Eloge 21:00-01:00
lördag 12 Vemdalsskalet Högfjällshotellet ExpandersMartinez 21:00-01:00 Novemberka...
fredag 18 Östersund Furuparken Jannez 21:00-01:00
fredag 18 Sollefteå Hullsta Gård Blender 21:00-01:00
lördag 19 Bollstabruk Folkets Hus Claes Lövgrens 20:00-00:00
lördag 19 Östersund OSD (Folkets Hus) Per-Håkans 21:00-01:00
lördag 26 Östersund OSD (Folkets Hus) Drifters 21:00-01:00
december 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 2 Sollefteå Hullsta Gård Donnez 21:00-01:00
lördag 3 Ramvik Folkets Hus Expanders 21:00-01:00
fredag 9 Bollstabruk Folkets Hus Streaplers 20:00-00:00
fredag 9 Östersund Furuparken Blender 21:00-01:00
fredag 9 Strömsund Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
lördag 10 Östersund OSD (Folkets Hus) Streaplers 21:00-01:00
lördag 10 Vigge Bygdegården Eldebros 21:00-01:00
fredag 16 Sollefteå Hullsta Gård Jannez 21:00-01:00
lördag 17 Östersund OSD (Folkets Hus) Jannez 21:00-01:00
söndag 25 Kaxås Bygdegården Mickeys 22:00-02:00
måndag 26 Laxsjö Bygdegården Jannez 21:00-01:00
januari 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 4 Ramvik Folkets Hus JannezBlender 20:00-01:00
torsdag 5 Järpen Röjsmohallen Mickeys 19:00-01:00 Dans till...
fredag 6 Häggenås Häggenåshallen Jannez 21:00-01:00 I puben hå...
lördag 7 Bredbyn Olympia Jannez 21:00-01:00
lördag 7 Östersund OSD (Folkets Hus) Martinez 21:00-01:00
lördag 7 Stugun Nornan ExpandersScotts 21:00-02:00
fredag 20 Hallen Hallgården Jannez 21:00-01:00
lördag 21 Östersund OSD (Folkets Hus) Casanovas 21:00-01:00
fredag 27 Östersund Furuparken Voyage 21:00-01:00
februari 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 3 Östersund OSD (Folkets Hus) Lasse Stefanz 21:00-01:00
fredag 3 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Eloge 21:00-01:00
lördag 4 Östersund OSD (Folkets Hus) Mariaz 21:00-01:00
lördag 4 Strömsund Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
lördag 4 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Eloge 21:00-01:00
torsdag 9 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Blender 21:00-01:00
fredag 10 Östersund OSD (Folkets Hus) Blender 21:00-01:00
fredag 17 Sundsvall Casino Cosmopol Mannerz 21:00-01:00
fredag 24 Östersund Furuparken Highlights 21:00-01:00
fredag 24 Sollefteå Hullsta Gård Donnez 21:00-01:00
fredag 24 Sundsvall Casino Cosmopol Jannez 21:00-01:00
lördag 25 Östersund OSD (Folkets Hus) Donnez 21:00-01:00
lördag 25 Ramvik Folkets Hus FinixMannerz 21:00-02:00