Tidigare danstillfällen

Nedan listas alla danstillfällen som tidigare listats på LEJONDANS men som passerat. Urvalet kan begränsas i tiden och reduceras till att endast omfatta tillfällen i vissa landskap, på specifika dansställen eller med specifika orkestrar. Håll in "Ctrl" för att markera/avmarkera fler alternativ. Om inget alternativ för datum, landskap, dansställen eller dansband väljs så kommer respektive filter ej att aktiveras.

Till exempel, 2017-11-21
Till exempel, 2017-11-21
november 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 26 Östersund OSD (Folkets Hus) Drifters 21:00-01:00
december 2016 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 2 Sollefteå Hullsta Gård Donnez 21:00-01:00
lördag 3 Ramvik Folkets Hus Expanders 21:00-01:00
fredag 9 Bollstabruk Folkets Hus Streaplers 20:00-00:00
fredag 9 Östersund Furuparken Blender 21:00-01:00
fredag 9 Strömsund Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
lördag 10 Östersund OSD (Folkets Hus) Streaplers 21:00-01:00
lördag 10 Vigge Bygdegården Eldebros 21:00-01:00
fredag 16 Sollefteå Hullsta Gård Jannez 21:00-01:00
lördag 17 Östersund OSD (Folkets Hus) Jannez 21:00-01:00
söndag 25 Kaxås Bygdegården Mickeys 22:00-02:00
måndag 26 Laxsjö Bygdegården Jannez 21:00-01:00
januari 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 4 Ramvik Folkets Hus JannezBlender 20:00-01:00
torsdag 5 Järpen Röjsmohallen Mickeys 19:00-01:00 Dans till...
fredag 6 Häggenås Häggenåshallen Jannez 21:00-01:00 I puben hå...
lördag 7 Bredbyn Olympia Jannez 21:00-01:00
lördag 7 Östersund OSD (Folkets Hus) Martinez 21:00-01:00
lördag 7 Stugun Nornan ExpandersScotts 21:00-02:00
fredag 20 Hallen Hallgården Jannez 21:00-01:00
lördag 21 Östersund OSD (Folkets Hus) Casanovas 21:00-01:00
fredag 27 Östersund Furuparken Voyage 21:00-01:00
februari 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 3 Östersund OSD (Folkets Hus) Lasse Stefanz 21:00-01:00
fredag 3 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Eloge 21:00-01:00
lördag 4 Östersund OSD (Folkets Hus) Mariaz 21:00-01:00
lördag 4 Strömsund Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
lördag 4 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Eloge 21:00-01:00
torsdag 9 Vemdalsskalet Högfjällshotellet Blender 21:00-01:00
fredag 10 Östersund OSD (Folkets Hus) Blender 21:00-01:00
fredag 17 Sundsvall Casino Cosmopol Mannerz 21:00-01:00
fredag 24 Östersund Furuparken Highlights 21:00-01:00
fredag 24 Sollefteå Hullsta Gård Donnez 21:00-01:00
fredag 24 Sundsvall Casino Cosmopol Jannez 21:00-01:00
lördag 25 Östersund OSD (Folkets Hus) Donnez 21:00-01:00
lördag 25 Ramvik Folkets Hus FinixMannerz 21:00-02:00
mars 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 3 Östersund OSD (Folkets Hus) Jannez 21:00-01:00
fredag 3 Sundsvall Casino Cosmopol Blender 21:00-01:00
lördag 4 Erikslund Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
onsdag 8 Bräcke Folkets hus Fernandoz 19:00-22:30
fredag 10 Sundsvall Casino Cosmopol Donnez 21:00-01:00
lördag 11 Bredbyn Olympia Donnez 21:00-01:00
lördag 11 Bredbyn Olympia Donnez 21:00-01:00
fredag 17 Östersund OSD (Folkets Hus) StreaplersEloge 21:00-02:00
fredag 17 Sundsvall Casino Cosmopol Mickeys 21:00-01:00
lördag 18 Stugun Nornan Perikles 21:00-01:00
fredag 24 Sundsvall Casino Cosmopol Kindbergs 21:00-01:00
fredag 31 Östersund OSD (Folkets Hus) BlenderMickeys 20:00-02:00 Östersunds...
fredag 31 Sollefteå Hullsta Gård Jannez 21:00-01:00
fredag 31 Sundsvall Casino Cosmopol Perikles 21:00-01:00
april 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 1 Östersund OSD (Folkets Hus) JannezPerikles 20:00-02:00 Östersunds...
fredag 7 Sundsvall Casino Cosmopol Black Jack 21:00-01:00
lördag 8 Bredbyn Olympia Casanovas 21:00-01:00
torsdag 13 Östersund Furuparken Jannez 21:00-01:00
fredag 14 Ramvik Folkets Hus Jannez 21:00-01:00
fredag 14 Sundsvall Casino Cosmopol Callinaz 21:00-01:00
fredag 21 Sundsvall Casino Cosmopol Sannex 21:00-01:00
lördag 22 Östersund OSD (Folkets Hus) Sannex 21:00-01:00
fredag 28 Sundsvall Casino Cosmopol Drifters 21:00-01:00
söndag 30 Timrå Nya Vivansborg JannezMartinez 20:00-01:00 Valborgssk...
maj 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 5 Sundsvall Casino Cosmopol Jannez 21:00-01:00
lördag 6 Nälden Näskotthallen ExpandersJannezMickeys 20:00-02:00
fredag 12 Sundsvall Casino Cosmopol Martinez 21:00-01:00
lördag 13 Ånge Tallbacken Martinez 20:00-24:00
lördag 13 Aspåsnäset Logen HighlightsDate 21:00-02:00 Premiär!
fredag 19 Östersund Sandviken Fernandoz 21:00-01:00
lördag 20 Långsele Hanssons Loge Black Jack 20:00-24:00 Premiär!
lördag 20 Oviken Fröjdholmen Larz Kristerz 21:00-01:00
onsdag 24 Långsele Hanssons Loge Junix 19:00-22:30
torsdag 25 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
torsdag 25 Kovland Ånäsparken Expanders 20:00-24:00
fredag 26 Ånge Tallbacken Jannez 21:00-01:00
fredag 26 Östersund Sandviken Mickeys 21:00-01:00
lördag 27 Långsele Hanssons Loge Jannez 20:00-24:00
onsdag 31 Långsele Hanssons Loge Janders 19:00-22:30
juni 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
torsdag 1 Kovland Ånäsparken Casanovas 20:00-24:00
fredag 2 Docksta Kustladan Mats Bergmans 21:00-01:00
fredag 2 Östersund Sandviken Casanovas 21:00-01:00
lördag 3 Hede Hede Folkpark Eloge 21:00-01:00
lördag 3 Långsele Hanssons Loge Titanix 20:00-24:00
måndag 5 Gussjönoret Gussjönoret HighlightsPerikles 20:00-01:00 Gussjönore...
onsdag 7 Långsele Hanssons Loge Micke Ahlgren's 19:00-22:30
torsdag 8 Kovland Ånäsparken Jannez 20:00-24:00
fredag 9 Docksta Kustladan Callinaz 21:00-01:00
lördag 10 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
onsdag 14 Långsele Hanssons Loge Dansbolaget 19:00-22:30
torsdag 15 Kovland Ånäsparken Sannex 20:00-24:00
fredag 16 Docksta Kustladan Martinez 21:00-01:00
fredag 16 Östersund Sandviken Sannex 21:00-01:00
lördag 17 Aspåsnäset Logen Scotts 21:00-01:00
lördag 17 Långsele Hanssons Loge Kindbergs 20:00-24:00
onsdag 21 Hällesjö Furuviken Martinez 20:00-24:00
torsdag 22 Aspåsnäset Logen FinixMickeys 21:00-02:00
fredag 23 Oviken Fröjdholmen Excess 21:00-02:00
lördag 24 Gussjönoret Gussjönoret FinixMartinez 21:00-02:00 Midsommard...
lördag 24 Hede Hede Folkpark Likes 21:00-01:00
lördag 24 Oviken Fröjdholmen Mickeys 21:00-02:00
onsdag 28 Hällesjö Furuviken Black Jack 20:00-24:00
onsdag 28 Långsele Hanssons Loge Per-Håkans 19:00-22:30
torsdag 29 Kovland Ånäsparken Perikles 20:00-24:00
fredag 30 Docksta Kustladan Per-Håkans 21:00-01:00
fredag 30 Östersund Sandviken Streaplers 21:00-01:00
juli 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 1 Ånge Tallbacken Per-Håkans 21:00-01:00
lördag 1 Aspåsnäset Logen Perikles 21:00-01:00
lördag 1 Backe Stenhammarn Mickeys 21:00-01:00 Fjällsjöma...
lördag 1 Oviken Fröjdholmen Eldebros 21:00-01:00
onsdag 5 Långsele Hanssons Loge Serenad 19:00-22:30
torsdag 6 Arvesund Bygdegården Mickeys 20:00-24:00
fredag 7 Docksta Kustladan Streaplers 21:00-01:00
fredag 7 Östersund Sandviken Per-Håkans 21:00-01:00
fredag 7 Strömsund Hembygdsgården Mickeys 21:00-01:00 Dundermark...
lördag 8 Långsele Hanssons Loge Scotts 20:00-24:00
lördag 8 Olden Bygdegården Mickeys 21:00-01:00
tisdag 11 Östersund Sandviken Eldebros 20:00-24:00
onsdag 12 Hällesjö Furuviken Perikles 20:00-24:00
onsdag 12 Långsele Hanssons Loge Donnez 19:00-22:30
torsdag 13 Arvesund Bygdegården Black Jack 20:00-24:00
torsdag 13 Bispgården Gerålund Martinez 21:00-01:00
torsdag 13 Kovland Ånäsparken Expanders 20:00-24:00
fredag 14 Ånge Tallbacken Drifters 21:00-01:00
fredag 14 Docksta Kustladan Black Jack 21:00-01:00
fredag 14 Östersund Sandviken Jannez 21:00-01:00
lördag 15 Skålan Bygdegården Sannex 21:00-01:00 Cypakutsi
onsdag 19 Hällesjö Furuviken Jannez 20:00-24:00
torsdag 20 Arvesund Bygdegården Martinez 20:00-24:00
torsdag 20 Gussjönoret Gussjönoret Blender 20:00-24:00
fredag 21 Docksta Kustladan Donnez 21:00-01:00
fredag 21 Långsele Hanssons Loge CasanovasExpanders 20:00-01:00
fredag 21 Östersund Sandviken Blender 21:00-01:00
lördag 22 Flykälen Flykälen Shine 21:00-01:00
lördag 22 Lillhärdal Härdalsyran Expanders 21:00-01:00
lördag 22 Storåsen Björnlogen Mickeys 21:00-02:00
onsdag 26 Gussjönoret Gussjönoret Sannex 20:00-24:00
onsdag 26 Långsele Hanssons Loge Bob Stevens 19:00-22:30
torsdag 27 Kovland Ånäsparken Highlights 20:00-24:00
fredag 28 Docksta Kustladan Drifters 21:00-01:00
fredag 28 Kall Västgård Gamefair Jive 21:00-01:00
fredag 28 Östersund Kungsgården Casanovas 21:00-01:00
lördag 29 Kall Västgård Gamefair Jive 21:00-01:00
augusti 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
onsdag 2 Gussjönoret Gussjönoret Expanders 20:00-24:00
onsdag 2 Hällesjö Furuviken Per-Håkans 20:00-24:00
torsdag 3 Arvesund Bygdegården Date 20:00-24:00
fredag 4 Docksta Kustladan Jive 21:00-01:00
fredag 4 Östersund Sandviken Martinez 21:00-01:00
lördag 5 Aspåsnäset Logen Expanders 21:00-01:00
lördag 5 Långsele Hanssons Loge Martinez 20:00-24:00
onsdag 9 Gussjönoret Gussjönoret Jannez 20:00-24:00
onsdag 9 Långsele Hanssons Loge Mickes 19:00-22:30
torsdag 10 Arvesund Bygdegården Per-Håkans 20:00-24:00
torsdag 10 Kovland Ånäsparken Mannerz 20:00-24:00
fredag 11 Ånge Tallbacken Larz Kristerz 21:00-01:00
fredag 11 Docksta Kustladan Mats Bladhs 21:00-01:00
fredag 11 Östersund Sandviken Eloge 21:00-01:00
lördag 12 Långsele Hanssons Loge Finix 20:00-24:00
lördag 12 Oviken Fröjdholmen Jannez 21:00-01:00
onsdag 16 Långsele Hanssons Loge Claes Lövgrens 19:00-22:30
torsdag 17 Kovland Ånäsparken Jannez 20:00-24:00
fredag 18 Docksta Kustladan Claes Lövgrens 21:00-01:00
fredag 18 Östersund Sandviken Drifters 21:00-01:00
lördag 19 Hammerdal Svartviken Eloge 21:00-01:00
lördag 19 Hede Hede Folkpark Jive 21:00-01:00
lördag 19 Långsele Hanssons Loge MannerzHighlights 20:00-01:00
onsdag 23 Långsele Hanssons Loge Sandins 19:00-22:30
torsdag 24 Kovland Ånäsparken Blender 20:00-24:00
fredag 25 Docksta Kustladan Thor-Görans 21:00-01:00
fredag 25 Östersund Sandviken Donnez 21:00-01:00
lördag 26 Aspåsnäset Logen Blender 21:00-01:00
lördag 26 Trångsviken Bygdegården Mickeys 21:00-01:00
september 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 1 Östersund Sandviken Mickeys 21:00-01:00
lördag 2 Ånge Tallbacken Expanders 21:00-01:00
lördag 2 Aspåsnäset Logen Jannez 21:00-01:00
lördag 2 Kallsedet Folkets Hus Futten Eldebros 21:00-01:00
fredag 8 Härnösand Parkaden BlenderDateHighlights 19:00-03:00 Maran
fredag 8 Östersund Sandviken Scotts 21:00-01:00
lördag 9 Härnösand Parkaden ExpandersFinixScotts 19:00-03:00 Maran
lördag 9 Oviken Fröjdholmen Blender 21:00-01:00
fredag 15 Östersund Sandviken Black Jack 21:00-01:00
lördag 16 Ånge Tallbacken Martinez 20:00-24:00
lördag 30 Stugun Nornan Jannez 21:00-01:00
oktober 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
lördag 28 Föllinge Allaktivitetshallen JannezMickeysKindbergs 21:00-01:00
november 2017 Ort Dansställe Dansband Tid Information
fredag 3 Östersund OSD (Folkets Hus) Lasse Stefanz 21:00-01:00
lördag 4 Östersund OSD (Folkets Hus) ElogeEldebros 21:00-01:00
lördag 11 Ramvik Folkets Hus Perikles 21:00-01:00
fredag 17 Östersund Furuparken ExpandersJannez 20:00-02:00
lördag 18 Östersund Furuparken DateKindbergsShine 20:00-02:00